SIS 2023

Na wybory z SISem

14.09.2023

15.10.2023 r. (niedziela) w całym kraju odbędą się wybory do sejmu i senatu oraz referendum ogólnokrajowe. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Ich kadencja potrwa 4 lata. Stargardzianie będą głosować w 34 komisjach wyborczych od 7:00 do 21:00. Wszystkie zasady, terminy i adresy lokali wyborczych można znaleźć w najnowszym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” – zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej, do pobrania z załącznika poniżej.

Najważniejszym tematem wrześniowego Informatora są wybory, ale nie zabrakło też innych aktualnych informacji. Znamy już wyniki tegorocznego głosowania w Stargardzkim Budżecie Obywatelskim. Niedługo w naszym mieście zrealizujemy kolejne inwestycje, które wybrali sami mieszkańcy. Boiska, place zabaw, OCR ninja park i ogród sensoryczny – to tylko niektóre spośród 12 zwycięskich projektów o łącznej wartości 2 100 000 zł. W sumie w tej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego 9250 osób oddało prawidłowo ponad 22 600 głosów.

Dobra wiadomość dla rodziców, którzy chcieliby skorzystać z opieki dla swoich dzieci w miejskim przedszkolu. Prawie 70 małych stargardzian znajdzie miejsce w nowej placówce. W Szkole Podstawowej nr 2 powstaje filia PM nr 5. Już tej jesieni będą tam komfortowe sale dydaktyczne – w tym również sala dla oddziału integracyjnego oraz wszystkie niezbędne pomieszczenia z kompleksowym wyposażeniem.

We wrześniu bardzo bogate jest także życie kulturalne miasta. 22.09. (piątek) po kompleksowym remoncie swoje drzwi otworzy Książnica Stargardzka. W zmodernizowanych budynkach przy ul. Mieszka I zapowiada się naprawdę ciekawy weekend. Tydzień później (sobota, 30.09.) Stargardzkie Centrum Nauki FILARY zorganizuje piknik naukowy, na którym wreszcie poznamy tajemnicze Gryfiki, które od kilku tygodni wzbudzają duże zainteresowanie mieszkańców. W SCN jest ciekawie przez cały czas – nowy rok szkolny to nowa oferta popołudniowych zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych. O tym wszystkim również można przeczytać w najnowszym wydaniu Informatora.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS z zaproszeniami

23.08.2023

Ciekawie zapowiada się wrzesień w Stargardzie. Najpierw rządy w mieście – już po raz ósmy – przejmą najstarsi mieszkańcy. Szykujemy dla nich moc atrakcji w ramach Stargardzkich Dni Seniora. Później muzyczną ucztę zagwarantują organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego SONI SPATIUM. W kolejny weekend w swoje świeżo wyremontowane progi zaprosi Książnica Stargardzka – każdy, komu kojarzy się głównie z literaturą, będzie zaskoczony liczbą wydarzeń, pomysłów i propozycji, nie tylko z okazji otwarcia.

Oprócz licznych wydarzeń kulturalnych w w najnowszym wydaniu Stargardzkiego Informatora Samorządowego sprawdzamy postępy kilku ważnych inwestycji. Już niedługo jaśniej będzie na Starym Mieście, gdzie rozpoczęła się wymiana starych, wysłużonych latarń. Zastąpią je 54 nowe słupy z oprawami LED, które staną wzdłuż ulic: W. Łokietka, Mieszka I, Pocztowej, Płatnerzy i Złotników. Po zakończeniu prac będzie bezpieczniej i ładniej. W ramach inwestycji na ul. W. Łokietka i Mieszka I doświetlone zostaną także przejścia dla pieszych. Dodatkowo na ul. Mieszka I wykonany zostanie nowy chodnik z płyt i kostki kamiennej.

Ostatni wakacyjny SIS to także podsumowanie remontów w szkołach i relacja z letnich zabaw na półkoloniach w Młodzieżowym Domu Kultury, Stowarzyszeniu „Potrzebny Dom”, Hufcu ZHP Stargard oraz Stargardzkim Centrum Nauki FILARY. Działo się także na warsztatach organizowanych przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Młodzi ludzie świetnie się bawili, spędzali czas w gronie rówieśników, zawierali nowe znajomości, a przy okazji zdobywali wartościową wiedzę i umiejętności.

Stargard po raz kolejny będzie miejscem wojewódzkich obchodów 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uroczystości na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym (ul. W. Reymonta 26) rozpoczną się 1.09. (piątek) o symbolicznej godzinie – 4:45. W najnowszym numerze Informatora można znaleźć wszystkie niezbędne informacje dla tych, którzy chcieliby wziąć udział w tym wydarzeniu.

kliknij w okładkę, aby pobrać

SIS pełny pomysłów

27.06.2023

Lipcowe wydanie „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” zdominował Stargardzki Budżet Obywatelski. Rozpoczęło się głosowanie, podczas którego mieszkańcy wybiorą inwestycje do zrealizowania w przyszłym roku. Jak zawsze podzieliliśmy miasto na 6 obszarów, a w każdym są naprawdę ciekawe pomysły. Głosowanie trwa do 17.07. (poniedziałek) – tradycyjnie, na papierowych kartach, ale też w internecie.

40 propozycji – spośród nich stargardzianie wybiorą te, które zrobimy w ramach SBO 2024. Do wydania jest 2 100 000 zł. Zasady głosowania są bardzo proste – wiele osób na pewno pamięta je z poprzednich edycji. Najważniejsze informacje o SBO można znaleźć w najnowszym SISie, a także tutaj. Warto poznać wszystkie ciekawe propozycje, wybrać maksymalnie 3 projekty i zagłosować w najwygodniejszy dla siebie sposób.

W najnowszym Informatorze znalazły się również wyniki konkursu ofert dla zarządców rodzinnych ogrodów działkowych. W tym roku 5 stargardzkich RODów dostanie łącznie 80 000 zł z budżetu miasta. Za te pieniądze przeprowadzą remonty, zrobią zakupy i zmodernizują instalacje. Dużo dzieje się również w Książnicy Stargardzkiej. W lipcowym SISie można przeczytać, jak idzie przeprowadzka z tymczasowej siedziby do wyremontowanych budynków przy ul. Mieszka I i kto pomaga bibliotekarzom w tym niełatwym zadaniu.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Imprezowe weekendy z SISem

12.06.2023

Przed nami dwa długie weekendy pełne atrakcji. Dni Stargardu obchodzimy z rozmachem – do naszego miasta przyjadą gwiazdy, będzie coś dla fanów muzyki, sportu, historii, kina i turystyki. Harmonogram wszystkich wydarzeń można znaleźć w najnowszym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”. Są też wiadomości o miejskich inwestycjach, ankieta o zmianach klimatu i relacja z ArtFestiwalu.

Tegoroczne Dni Stargardu zaczynamy wyjątkowo i naprawdę odświętnie. Najpierw Stargardzkie Centrum Kultury zaprosi do wspólnej zabawy z okazji swoich 40. urodzin. Każdy kolejny dzień to następne wydarzenia, zawody, koncerty i imprezy. Tego naprawdę nie można przegapić. Będzie coś dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu, pasjonatów historii i tych, którzy uwielbiają bawić się przy muzyce na żywo. Dodatkowo kino Stargardzkiego Centrum Kultury zaprasza na filmy za 1 zł. Również za złotówkę skorzystamy ze wszystkich atrakcji AquaStar. Będzie też darmowa komunikacja miejska. O wszystkich atrakcjach obu weekendów można przeczytać w Informatorze oraz tutaj.

Czerwcowy SIS to również inne letnie tematy. Wiemy już, że radni Rady Miejskiej podjęli decyzję o wsparciu Kobylanki w utrzymaniu porządku i zapewnieniu służb ratowniczych na plaży w Zieleniewie. To miejsce letniego wypoczynku tysięcy stargardzian. Bez problemu można tam dojechać autobusem. W wakacje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji obniża ceny biletów na przejazdy nad jezioro. Będzie też więcej kursów – nawet co godzinę. Więcej informacji na stronie 4. Inne propozycje na lato to Akademia Sportowo-Naukowa – zupełna nowość dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat i coś dla nieco starszych – „Wakacje z WOT”, czyli szansa na zostanie żołnierzem Wojska Polskiego w 2 tygodnie. Szczegóły na stronie 11.

W najnowszym wydaniu Informatora jest ankieta, której wyniki będą potrzebne do opracowania projektu „Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Miasta Stargard do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”. Można również wypełnić ją online – wystarczy kliknąć tutaj. Papierowe ankiety wycięte z SIS trzeba przynieść do Biura Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego (ul. S. Czarnieckiego 17), Ratusza na Rynku Staromiejskim albo do Stargardzkiego Centrum Nauki FILARY (ul. Bolesława Chrobrego 21).

kliknij w okładkę, aby pobrać

Łatwiejsze parkowanie w SISie

8.05.2023

Kolejne rotacyjne miejsca postojowe w ścisłym centrum miasta, przydatne informacje o najnowszej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego i zapowiedź niezwykłego artystycznego weekendu – o tym wszystkim można przeczytać w majowym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”. Tradycyjne, papierowe gazety niedługo trafią do skrzynek w całym mieście, a już teraz SIS jest do pobrania z załącznika poniżej.

Od blisko 2 lat na części ul. Skarbowej, S. Wyszyńskiego, S. Czarnieckiego i na parkingu za CH Rondo są rotacyjne miejsca postojowe. Po tym czasie wyraźnie widać, że właściwie zniknął problem z zostawieniem auta w tych lokalizacjach, żeby załatwić swoje sprawy. Od 15.05. (poniedziałek) RMP pilotażowo obejmą też część parkingów na ul. Wojska Polskiego i J. Piłsudskiego. Zasady będą dokładnie takie same, jak w lokalizacjach wymienionych na początku. W majowym SISie są zdjęcia i opis wszystkich rotacyjnych miejsc. Więcej o tych zmianach pisaliśmy też tutaj.

15.05. (poniedziałek) rusza przyjmowanie zgłoszeń do najnowszej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Już po raz 10 mieszkańcy sami zdecydują, co zostanie zrobione w ich najbliższej okolicy. Tym razem do wydania jest łącznie 2 100 000 zł. W Informatorze są wszystkie niezbędne informacje o SBO 2024, a także formularz zgłoszenia i lista podpisów osób popierających projekt.

Maj to w naszym mieście wyjątkowo artystyczny miesiąc. Tego wydarzenia nie trzeba przedstawiać stargardzianom, ale jeśli ktoś jeszcze nie brał udziału w wielkim święcie sztuki, koniecznie powinien nadrobić zaległości. ArtFestiwal zaplanowano na 27 i 28.05. (sobota i niedziela). Muzyka, śpiew, taniec, malarstwo, rzeźba, fotografia, teatr – długo można byłoby wymieniać wszystkie formy sztuki, która dosłownie wychodzi na ulice. Podczas ArtFestiwalu pokażą się zarówno utalentowani dorośli, jak i zdolne dzieci. Jedno jest pewne – to trzeba zobaczyć na własne oczy.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Wiosenny SIS na święta

24.03.2023

Najnowszy numer „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” pełny jest ciekawych informacji. Można sprawdzić, kogo w tym roku prezydent Rafał Zając wyróżnił w biznesie, kulturze i sporcie. Miłośnicy naszej lokalnej historii na pewno chętnie przeczytają też rozmowę z Jolantą Aniszewską. Jak zawsze są również aktualności o najnowszych miejskich inwestycjach.

10 000 000 zł kosztował pierwszy odcinek północnej obwodnicy Stargardu, od ul. Składowej do ul. E. Orzeszkowej, którym można już jeździć. To kolejna inwestycja w usprawnianie ruchu drogowego. Prace skończyły się sześć miesięcy przed planowanym terminem. Oddany do użytku fragment ma prawie 900 m długości. Poza samymi jezdniami i rondem wybudowano też chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe. O kolejnych etapach tej ważnej inwestycji piszemy na stronie 3.

Złota Rączka od kilku lat pomaga naszym seniorom, a teraz z wsparcia w drobnych pracach domowych mogą skorzystać również osoby z niepełnosprawnościami. To np. wymiana żarówki, naprawa cieknącego kranu, niedziałającej spłuczki, gniazdek elektrycznych, uszczelnienie okien lub drzwi. Bezpłatne usługi oferuje mieszkańcom Stargardzkie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Kto i w jaki sposób może zgłosić się po taką pomoc – do sprawdzenia na stronie 2.

„Zamęt” już w dniu premiery wprowadził wiele zamętu, przykuwając uwagę  osób zainteresowanych historią Stargardu i okolic. Książka Jolanty Aniszewskiej to niełatwa opowieść o jeszcze trudniejszych czasach. Dzieje spokojnego, dostatniego i bezpiecznego miasta, które w kilka lat zmienia się nie do poznania. Historia tych ludzi, którzy stracili swoje domy i tych, którzy właśnie tutaj musieli zaczynać wszystko od nowa. Rozmowę z autorką „Zamętu” można przeczytać na stronach 9-10.

Początek nowego roku to zawsze czas podsumowań i wyróżnienia tych, którzy przez 12 ostatnich miesięcy włożyli mnóstwo pracy i wysiłku, by osiągnąć sukces w swoich dziedzinach. W najnowszym numerze Informatora znalazły się relacje z aż 3 uroczystych gal. Znamy nazwiska nagrodzonych sportowców, artystów, twórców, kreatorów i mecenasów kultury oraz lokalne firmy, które w 2022 r. świetnie radziły sobie w biznesie. Wszystkich laureatów nagród prezydenta można znaleźć na stronach 5-8 i 11-12.

kliknij w okładkę, aby pobrać

Ciekawa zima w SISie

6.02.2023

W Stargardzie dużo się dzieje przez cały rok. Nawet zimowe miesiące wypełnione są u nas aktywnościami i wydarzeniami dla małych i dużych. Również wtedy kończymy albo zaczynamy kolejne inwestycje. O intensywnym początku 2023 r. można przeczytać w najnowszym, lutowym wydaniu „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”. Jest też coś dla tych, którzy nie mogą się doczekać lata i imprez pod chmurką.

Park&Ride gotowy. 300 miejsc dla samochodów osobowych, parking dla autokarów turystycznych, wiaty, stojaki i boksy dla rowerów, ładowarka do elektryków, kompresory do pompowania, odkurzacz i punkt na nieczystości dla autobusów i kamperów – z tych wszystkich udogodnień korzystają już stargardzianie i mieszkańcy okolicy. Na całym terenie jest aż 750 nowych nasadzeń zieleni. Wszystko idealnie pasuje do wyremontowanej ul. Barnima z chodnikami i ścieżką rowerową. Jednocześnie ruszyła kolejna ważna inwestycja w komunikację. Ponad 20 000 000 zł będzie kosztowała gruntowna modernizacja ul. Kosmonautów, ul. Lotników i fragmentu ul. J. Lelewela. Po zakończeniu prac kierowcy zyskają prawie 2 km nowej jezdni, dla pieszych powstaną wygodne chodniki, dla rowerzystów – ścieżki, a całość oczywiście uzupełni zieleń i oświetlenie.

W planach są już kolejne nasadzenia, a w lutowym Informatorze podsumowujemy rośliny, których przybyło w Stargardzie w 2022 r. To ponad 4000 drzew i krzewów w różnych częściach miasta. Ubiegły rok zamykamy też imponującą kwotą ponad 38 200 000 zł pozyskanych środków zewnętrznych. Te pieniądze pozwoliły budować, remontować, robić zakupy i wyposażać miejskie placówki w nowoczesny sprzęt. Kto jeszcze skorzystał z dofinansowania? Więcej informacji na stronie 4.

Przed najmłodszymi mieszkańcami dwa tygodnie zimowej przerwy od nauki. W tym czasie w Stargardzie naprawdę szykuje się wiele ciekawych rzeczy. Zajęcia w Książnicy, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, półkolonie, specjalny repertuar w kinie Stargardzkiego Centrum Kultury, zabawa w teatr i spora dawka wiedzy w Stargardzkim Centrum Nauki FILARY – warto już teraz zaplanować aktywne ferie. Z kolei dla tych, którzy tęsknią za upalnymi letnimi dniami mamy garść niezbędnych informacji o Stargard Festiwal ’23. Wiadomo już, kto wystąpi na 4 z 8 zaplanowanych koncertów. 23, 24 i 25.06. – te daty koniecznie trzeba zapisać w swoim kalendarzu. Najlepiej już teraz kupić bilety za 1 zł na muzyczne dni miasta – do zdobycia online i w kasie kina SCK.

kliknij w okładkę, aby pobrać