SAMORZĄD
SIS 2021
Już jest świąteczny SIS
16.12.2021
Życzenia od prezydenta Rafała Zająca, relacje z mikołajkowych spotkań i szansa na zdobycie miejskiego kalendarza na 2022 r. – ostatni w tym roku „Stargardzki Informator Samorządowy” wypełniają świąteczne i noworoczne tematy. Oprócz tego można przeczytać wywiad z prezydentem Rafałem Zającem i stanowisko Rady Miejskiej dotyczące inwestycji PKP PLK w naszym mieście.
W najnowszym numerze znalazły się też ciekawostki o naszych nieruchomościach. Stargard zajął I miejsce w województwie zachodniopomorskim w konkursie „Grunt na medal” 2021. Specjaliści z Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu docenili tereny inwestycyjne w Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii. Z kolei na os. Pyrzyckim kolejne działki czekają na osoby, które chciałyby tam wybudować domy jednorodzinne. Najbliższy przetarg odbędzie się w styczniu 2022 r.
Zima to trudny czas dla osób bezdomnych. W Stargardzie mogą liczyć na szeroką pomoc. W naszym mieście działa schronisko, noclegownia i ogrzewalnia. Dodatkowo pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wraz z Policją i Strażą Miejską regularnie monitorują miejsca ich pobytu. Warto wiedzieć gdzie zgłosić osobę potrzebującą pomocy. Wszystkie numery telefonów i adresy są w grudniowym SISie.
Od początku grudnia Stargard lśni tysiącami światełek. Ozdoby cieszą małych i dużych. Iluminacje uprzyjemniają drogę do pracy lub szkoły. Na zewnątrz w całym mieście jest pięknie i nastrojowo, ale dużo dzieje się także we wnętrzach AquaStar i Stargardzkiego Centrum Nauki. Mieszkańcy chętnie korzystają ze stałej oferty, ale licznie uczestniczą też w wydarzeniach specjalnych. Fotorelację z mikołajkowej i andrzejkowej zabawy można zobaczyć na stronie 9.
10 charakterystycznych czerwonych pojemników pojawiło się w różnych lokalizacjach w Stargardzie. Można do nich wrzucać niewielkie elektroodpady – np. telefony komórkowe, miksery, radioodbiorniki, zegarki, baterie. Do tej pory przyjmowane były tylko w EKOPUNKCIE przy ul. Bogusława IV 15. Często trafiały także do odpadów zmieszanych. Teraz można pobyć się ich bezpiecznie i odpowiedzialnie – w trosce o środowisko naturalne. Więcej na stronie 10.
Dużo dobra w SISie
26.11.2021
Listopadowe wydanie „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” już trafia do skrzynek mieszkańców. Znalazło się w nim sporo miejsca dla tych, którzy bezinteresownie pomagają innym. Znamy laureatów nagrody prezydenta dla społeczników. Warto też poznać historię Bogdana Motyla. Kierowca miejskiego autobusu nie zawahał się zareagować i podczas jednego z kursów pomógł napadniętemu mężczyźnie.
W najnowszym SISie znalazły się również wszystkie zdjęcia z kalendarza na 2022 r. Tym razem tematem przewodnim był nasz Pomnik Historii – kolegiata. Uzdolnieni stargardzianie pokazali ją swoimi oczami. Są tradycyjne ujęcia całej budowli, ale również ciekawe detale architektoniczne. Wszystkie fotografie można obejrzeć na stronach 6-7.
Koniec roku to ostatni moment na zmianę adresu zamieszkania u pracodawcy przed otrzymaniem kolejnego PIT-u. Wskazując adres w naszym mieście, można po rozliczeniu wyrobić Stargardzką Kartę Mieszkańca. Posiadacze SKM – to już ponad 15 000 osób – korzystają z wielu atrakcyjnych ofert. Taniej kupują bilety do AquaStar i Stargardzkiego Centrum Nauki, mają również zniżki na miesięczne bilety MPK, a dzieci dostają dodatkowe punkty podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli, żłobka i szkół podstawowych. O wszystkich zasadach i korzyściach SKM można przeczytać na stronie 4.
Grudzień zapowiada się w naszym mieście bardzo aktywnie. Ośrodek Sportu i Rekreacji zaprasza do udziału w dwóch wydarzeniach. Najpierw – 12.12. (niedziela) śmiałkowie spróbują swoich sił w 2. Stargardzkim Triathlonie Mikołajkowym. Najpierw przejadą trasę na rowerze, potem pobiegną, a rywalizację zakończą morsowaniem. Kolejna propozycja to 5. Memoriał Władysława Wojtakajtisa. Zawody pływackie odbędą się w sobotę (18.12.).
Relaks i zabawa w nowym SISie
18.10.2021
AquaStar i Stargardzkie Centrum Nauki FILARY zapraszają do treningów i zwiedzania – kto jeszcze nie skorzystał ze wszystkich atrakcji, znajdzie ich przedsmak w najnowszym numerze „Stargardzkiego Informatora Samorządowego”. Oprócz tego podsumowujemy głosowanie w Stargardzkim Budżecie Obywatelskim 2022, przypominamy 60-letnią historię Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji i pytamy, czego potrzeba naszym seniorom. Warto też przeczytać o zmianie organizacji ruchu przed Dniem Wszystkich Świętych.
Październikowy SIS można pobrać z załącznika poniżej. W najbliższym czasie papierowe wydanie Informatora trafi do skrzynek pocztowych w całym mieście. W tym numerze znalazło się wiele ciekawych tematów. Dwa nowo otwarte miejsca zapraszają mieszkańców do wspólnej zabawy. W AquaStar można poćwiczyć, zrelaksować się, zadbać o zdrowie i dobrą kondycję. Z kolei w SCN FILARY coś dla siebie znajdą ciekawi świata miłośnicy historii, nauki i technologii – w każdym wieku. Warto obejrzeć zdjęcia, poznać ofertę i zaplanować wizytę.
W Informatorze można też przeczytać o wizycie dwóch delegacji – z Gdańska i województwa kujawsko-pomorskiego – które odwiedziły nasze mieszkania wspomagane. Jesteśmy wzorem dla różnych miast z całej Polski, a spotkanie w Stargardzie było okazją do wymiany cennych doświadczeń. Mieszkalnictwo wspomagane to wsparcie dla osób z rożnych grup społecznych. W ramach kilku programów pomagamy seniorom, dużym rodzinom, stargardzianom z niepełnosprawnościami, młodym ludziom opuszczającym placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz osobom wychodzącym z kryzysu bezdomności.
W najnowszym SISie znalazła się też informacja o nowych urządzeniach do zakupu wirtualnych biletów autobusowych. Przypominamy też o zmianie lokalizacji Punktu Szczepień Powszechnych. Z kolei ostatnie strony są poświęcone głównie naszym seniorom.
Parkujemy i głosujemy w SISie
17.08.2021
W najnowszym numerze „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” znalazły się wszystkie informacje o Stargardzkim Budżecie Obywatelskim 2022. Są zasady oddawania głosów, karty do wycięcia i opisy każdego projektu. Warto się z nimi zapoznać. Głosowanie już się rozpoczęło i potrwa do końca sierpnia.
W sierpniowym SISie można przeczytać również o Strefie Ograniczonego Postoju. Od 23.08. (poniedziałek) inaczej zaparkujemy w kilku miejscach w centrum. Postój nadal będzie bezpłatny, ale zostawimy na nim auto maksymalnie na 2 godziny. Strefą pilotażowo objętych zostanie około 170 miejsc.
W najnowszym numerze Informatora Jolanta Aniszewska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego przypomina historię „Niezależności” – tygodnika wydawanego w 1981 r. Gazeta, tworzący ją ludzie i trudne realia czasu, w którym powstawała będą też wątkami podczas debaty Od „Niezależności” do NIEzależności. Spotkanie odbędzie się 22.09 (środa) w Stargardzkim Centrum Kultury.
Również na wrzesień zaplanowano I Międzynarodowy Festiwal im. prof. Marka Jasińskiego. W programie m.in. wystawa prezentująca sylwetkę kompozytora urodzonego w Stargardzie oraz koncerty w kolegiacie. Szczegóły wydarzenia można znaleźć w sierpniowym SISie.
Wakacje w naszym mieście zakończymy muzycznie. W najnowszym Informatorze znalazło się zaproszenie na II odsłonę Dni Stargardu. W ostatni weekend sierpnia (27-29.08.) wystąpią wokaliści: Ania Karwan i Sławek Uniatowski oraz zespoły: Muchy, Happysad, Red Lips i Afromental.
SIS z budżetem
5.07.2021
W najnowszym numerze „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” jest wszystko, co trzeba wiedzieć o tegorocznej edycji Stargardzkiego Budżetu Obywatelskiego. Harmonogram, zasady przyjmowania zgłoszeń i karty do wypełnienia – warto uważnie przeczytać cały SIS. Oprócz tego jak zawsze można dowiedzieć się o aktualnych wydarzeniach w mieście i nowych inwestycjach.
Głównym tematem lipcowego wydania Informatora jest Stargardzki Budżet Obywatelski 2022. Mieszkańcy już po raz ósmy będą mogli przedstawić swoje propozycje dotyczące np. budowy parkingu, chodnika, ścieżki rowerowej czy placu zabaw. Pomysły są przyjmowane od wtorku (6.07.). Projekty do realizacji w ramach SBO może zgłosić każdy mieszkaniec naszego miasta, niezależnie od wieku.
W najnowszym SISie znalazła się także relacja z absolutorium, którego udzielili prezydentowi Rafałowi Zającowi radni Rady Miejskiej. To oznacza, że jego praca została oceniona pozytywnie, a budżet w 2020 r. zrealizowano prawidłowo. Radni przyjęli również raport o stanie Stargardu, udzielając tym samym prezydentowi wotum zaufania.
Dużo dzieje się w zakresie nowych inwestycji. Miasto przekazało wykonawcy plac budowy pod parking typu Park&Ride. Przy ul. Barnima powstają miejsca postojowe dla 300 samochodów osobowych, zatoki dla autokarów i zadaszone stojaki dla rowerów. Sama ulica zostanie przebudowana – będzie szersza i ze ścieżką rowerową. Z kolei przy ul. Nasiennej przed terminem zakończyła się budowa ciągu pieszo-rowerowego. Powstało tam ponad 600 m komfortowej nawierzchni i dwie nowe wiaty przystankowe.
W lipcowym numerze Informatora można też znaleźć plan wydarzeń na całe Coolturalne Wakacje. Przy okazji warto obejrzeć też fotograficzną relację z pierwszej odsłony tegorocznych Dni Stargardu. Choć lato trwa w najlepsze, doceniamy pracę najzdolniejszych uczniów ze stargardzkich podstawówek. Prymusi, którzy w ubiegłym roku szkolnym uzyskali najwyższą średnią ocen w swoich szkołach, otrzymali nagrody od prezydenta Rafała Zająca.
Najnowszy SIS to również informacje o programie „Czyste Powietrze” i wskazówki dotyczące Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Od 1.07. (czwartek) każdy właściciel lub zarządca budynku albo lokalu ma obowiązek zgłosić źródło ciepła lub źródło spalania paliw. Można to zrobić na kilka sposobów – wszystko zostało wyjaśnione w SISie.
Lipcowe wydanie Stargardzkiego Informatora Samorządowego niedługo trafi do skrzynek pocztowych w całym mieście. SIS można również pobrać z załącznika poniżej.
Już jest wiosenny SIS
18.05.2021
Życzenia wielkanocne od prezydenta Rafała Zająca, zasady Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, podsumowanie zimy w mieście i liderzy lokalnego biznesu – najnowsze wydanie „Stargardzkiego Informatora Samorządowego” wypełniają różne tematy. Warto poczytać też o spisie powszechnym i poznać ofertę Szkoły Muzycznej. Informator w wersji elektronicznej – jak zawsze – można już teraz pobrać z załącznika poniżej.
Kwietniowy numer to garść przydatnych informacji dla osób, które chciałyby wymienić stary, wysokoemisyjny piec na inne, bardziej ekologiczne źródło ogrzewania. Na stargardzian czeka jeszcze około 120 grantów – każdy o wartości 7500 zł. Wszyscy mieszkańcy mają wpływ na to, w jak czystym środowisku żyjemy. To zarówno dbałość o czyste powietrze, ale też o stan chodników i terenów zielonych. Topniejący śnieg odsłonił wiele śmieci, które – zamiast do koszy – znalazły się na ziemi. Warto pamiętać, że za ich sprzątanie płaci każdy z nas. Rocznie to prawie 1 500 000 zł.
W najnowszym SISie można też przeczytać o planie zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic: S. Wyszyńskiego, S. Czarnieckiego, Skarbowej i Barnima. Publikujemy wizualizacje tego, jak w przyszłości może wyglądać jedna z głównych dróg w naszym mieście – ul. S. Wyszyńskiego. Trwają również konsultacje dotyczące projektu strategii „Stargard 2030”. O tym, w jaki sposób zgłaszać swoje propozycje, można przeczytać na stronie 10.
Warto raz jeszcze zobaczyć wszystkich liderów lokalnego biznesu. Podczas Gali Przedsiębiorczości poznaliśmy zdobywców tytułu „Stargardzki Produkt Lokalny”, laureata nagrody im. Sławomira Pajora i wyróżnionych przez Stargardzką Izbę Gospodarczą. W kwietniowym Informatorze znalazło się także podsumowanie konkursu „Stargard kupuje lokalnie”, w ramach którego 350 osób wygrało vouchery o łącznej wartości 87 500 zł.
Kupujemy lokalnie w SISie
19.02.2021
Pierwszy w 2021 r. „Stargardzki Informator Samorządowy” wypełniony jest ciekawostkami z życia miasta. Pierwsi zwycięzcy w konkursie „Stargard kupuje lokalnie”, wspomnienie śp. prezydenta Sławomira Pajora, plany kolejnych inwestycji i garść statystyk z USC – to wszystko można znaleźć w lutowym wydaniu SIS. W najbliższych dniach Informator trafi do skrzynek pocztowych w całym mieście.
18.01.2021 r. minęły 4 lata od śmierci śp. Sławomira Pajora, który był prezydentem Stargardu przez blisko 15 lat. W tym czasie doprowadził do historycznej odbudowy gospodarczej miasta. Przyczynił się także do poprawy warunków życia stargardzian – zwłaszcza tych potrzebujących wsparcia. W najnowszym wydaniu Informatora można przeczytać wspomnienie śp. Sławomira Pajora.
W lutowym SISie jest także relacja z pierwszej odsłony konkursu „Stargard kupuje lokalnie”. – Ten konkurs to realna pomoc dla przedsiębiorców i miłe niespodzianki dla stargardzian. Po pierwsze mieszkańcy dokonując zakupów za min. 50 zł wspierają obrót w lokalnych sklepach i punktach usługowych. Po drugie w nagrodę dostają vouchery o wartości 250 zł, które finansuje miasto, a które są do zrealizowania właśnie w naszych stargardzkich przedsiębiorstwach ze strony www.kupujlokalnie.stargard.pl – mówi prezydent Rafał Zając.
Najnowszy numer to też informacje o planowanych inwestycjach. Można dowiedzieć się o koncepcji modernizacji amfiteatru i remoncie ul. W. Andersa i ul. W. Sikorskiego, a także zajrzeć na budowę pływalni OSiR. W Stargardzie pojawi się też nowa firma z branży kosmetycznej – Bieluń&Bieluń, twórcy marki Ministerstwo Dobrego Mydła. W lutowym SISie jest też ogłoszenie o naborze kandydatów na rachmistrzów w ramach Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Więcej szczegółów także tutaj.