Program Czyste Powietrze – Punkt Konsultacyjno–Informacyjny

Czyste powietrze - zdrowy wybór
Czyste powietrze - zdrowy wybór

Nowa odsłona PROGRAMU PRIORYTETOWEGO CZYSTE POWIETRZE od 31.03.2025 r.

Regulamin dostępny na stronie:

https://czystepowietrze.gov.pl/wez-dofinansowanie/dokumenty-programowe/dokumenty-obowiazujace

Podręcznik dostępny:

https://czystepowietrze.gov.pl/do-pobrania/poradniki-dla-beneficjenta/podrecznik-nowego-programu-czyste-powietrze-obowiazujacego-od-31-marca-2025-r/podrecznik_nowego_programu_czyste_powietrze__cz._1_i_2.pdf

Lista osób uprawnionych do audyty energetycznego:

https://rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych

Najważniejsze informacje:

  1. Beneficjentem programu mogą być osoby fizyczne, które minimum 3 lata są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą (w przypadku nabycia tego budynku lub lokalu w drodze spadku – minimalny okres wskazany powyżej nie ma zastosowania).

Zakres przedsięwzięć:

3. Poziomy dofinansowania:

4. Audyt energetyczny:

  • Audyt obowiązkowy zawsze – już na etapie składania wniosku,
  • Musi być wykonany przez osobę z listy MRiT – tylko audytorzy z odpowiednimi uprawnieniami – osoby wpisane do rejestru osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej (wykaz Ministerstwa Rozwoju i Technologii na stronie: mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych),
  • Nowy formularz podsumowujący jest wypełniany bezpośrednio w systemie GWD,
  • Przejściowo (do 31.07.2025) można złożyć audyt wykonany „po staremu”, ale formularz musi już być podpisany przez osobę z wykazu MRiT

5. Dofinansowanie przysługuje tylko na jeden budynek/lokal i można je otrzymać tylko raz. Z dofinansowania można skorzystać wtedy, jeśli nie jest się beneficjentem programu w związku z realizacją przedsięwzięcia w innym budynku/lokalu mieszkalnym na podstawie wniosku o dofinansowanie złożonego w naborze od 22.04.2024 r.

6. Prefinansowanie do 35% kosztów jest możliwe tylko za pośrednictwem operatora i jest dostępne w najwyższym i podwyższonym poziomie dofinansowania.

7. Od 31.03.2025 r. przez cztery miesiące można uzyskać dotację na koszty kwalifikowane poniesione od 28.05.2024 r., przy czym wnioski te muszą być zgodne z nowym programem (przewidziano kilka odstępstw od nowych zasad).

8. Kotły gazowe nie są kosztem kwalifikowanym w nowej wersji programu. Dla osób, które dokonały takiej inwestycji w 2024 r. i nie zdążyły złożyć wniosku przewidziano odrębny nabór.

Urząd Miejski prowadzi Punkt konsultacyjno – Informacyjny udzielający wsparcia przy składaniu wniosków do programu.

Zapraszamy do Punktu Konsultacyjno – Informacyjnego  (Urząd Miejski, Rynek Staromiejski 1)  dla ułatwienia sugerujemy wcześniejsze umówienie się. Punkt czynny jest codziennie.

Umów się na spotkanie pod numerem telefonu 91 578 38 44 (Martyna Ciach – Michalak i Jolanta Trembecka – Kempisty).

Szczegółowe informacje na temat programu „Czyste Powietrze” dostępne w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz na stronie www.czystepowietrze.gov.pl

*Aktualne dane o wdrażaniu Programu na terenie Miasta Stargard:

  • liczba złożonych Wniosków o dofinansowanie: 410
  • liczba zawartych umów: 363
  • liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 228
  • kwota wypłaconych dotacji: 5 142 924,94

* Aktualne dane o wdrażaniu Programu na terenie gmin prowadzących na swym terenie punkty konsultacyjno- informacyjne – stan na dzień 31.03.2025 r.

https://wfos.szczecin.pl/programy/czyste-powietrze